I Partyzancki Rajd Rowerowy na Osuchy

77 rocznica bitwy pod Osuchami

Konferencja: AKCJA STURMWIND I BITWA POD OSUCHAMI – CZERWIEC 1944 R.

Kategorie

O powstaniu placówki muzealnej w Osuchach

Na mocy decyzji Starostwa Powiatowego w Biłgoraju Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju przygotowuje się do zorganizowania w Osuchach gm. Łukowa swojego nowego oddziału – Muzeum Partyzantów Polskich Osuchy 1944.
Placówka będzie znajdować się w budynku byłej, nieczynnej już, szkoły podstawowej. Szkoła w dużej mierze została wybudowana przez mieszkańców wsi Osuchy i funkcjonowała od końca lat 30. ubiegłego wieku do początku wieku XXI, kiedy została zamknięta. Nosiła imię Edwarda Markiewicza „Kaliny”, dowódcy zgrupowania AK-BCh w bitwie pod Osuchami w czerwcu 1944 roku. W latach II wojny w budynku stacjonowało niemieckie wojsko. Latem 1944 roku była tu też przetrzymywana część więźniów wziętych do niewoli po bitwie nad Sopotem.
Obecnie budynek przekazany został Starostwu Powiatowemu w Biłgoraju przez Radę Gminy Łukowa w celu zorganizowania tam placówki muzealnej. Budynek ma zostać wyremontowany do końca 2022 roku. Z Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych powiat otrzymał 2 miliony 200 tysięcy złotych na adaptację szkoły w Osuchach na potrzeby muzealne. W ramach udziału własnego Powiat Biłgorajski zadeklarował kwotę 300 tysięcy zł. na remont placówki. Następnym krokiem będzie zorganizowanie tam ekspozycji.

Skip to content