I Partyzancki Rajd Rowerowy na Osuchy

77 rocznica bitwy pod Osuchami

Konferencja: AKCJA STURMWIND I BITWA POD OSUCHAMI – CZERWIEC 1944 R.

Kategorie

Konferencja: AKCJA STURMWIND I BITWA POD OSUCHAMI – CZERWIEC 1944 R.

Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju zorganizowało w dniu 22 września 2021 roku w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju konferencję popularno-naukową pod nazwą:

Akcja Sturmwind i bitwa pod Osuchami – czerwiec 1944 r.

Konferencja poświęcona Akcji Sturmwind i bitwie pod Osuchami bierze udział w programie „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego. Program Warto być Polakiem ma na celu pielęgnowanie polskości i wartości patriotycznych przez mieszkańców województwa lubelskiego.

Wydarzenie objęli swoim honorowym patronatem Pani Beata Strzałka Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej i Pan Andrzej Szarlip Starosta Biłgorajski.

Niemiecka przeciwpartyzancka i pacyfikacyjna Akcja Sturmwind miała miejsce w czerwcu 1944 roku na południowo – zachodniej Lubelszczyźnie. W ramach tej akcji Niemcy chcieli zniszczyć bardzo silny ruch oporu na tym terenie (działały tam m.in. odziały partyzantki AK i BCh, AL oraz partyzantka sowiecka). Doszło wówczas do bitwy na Porytowym Wzgórzu oraz pod Osuchami. W walkach zginęło kilkuset partyzantów. Ponadto, w tym czasie Niemcy spacyfikowali liczne wsie na terenie Puszczy Solskiej i Lasów Janowskich – zabili kilkuset cywili; ponadto wielu ludzi wysiedlono i wywieziono na roboty do Rzeszy Niemieckiej.

W trakcie konferencji zostały wygłoszone następujące referaty:

dr Rafał Drabik – Pacyfikacje ludności w powiecie biłgorajskim (Kreishauptmannschaft Bilgoraj) w świetle niemieckich dokumentów – IPN Warszawa

Maria DziałoSzkolenia wojskowe na terenie Obwodu AK Biłgoraj – Biłgoraj

Piotr WidzSTURMWIND I – niemieckie działania przeciwpartyzanckie w Lasach Janowskich 11-15 czerwca 1944 r. – Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim

Wioletta Gut – SiudakUdział partyzantów z oddziału „Ojca Jana” w bitwie na Porytowym Wzgórzu – Jarosławskie Stowarzyszenie „Ocalić Przeszłość dla Przyszłości”

Kamil Kopera – STURMWIND II – niemieckie działania przeciwpartyzanckie w Puszczy Solskiej – Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej; Stowarzyszenie Rodzin Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego „Osuchy 1944”

dr Dorota SkakujUczestnicy zgrupowania AK-BCh w bitwie pod Osuchami – przyczynek do analizy – Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju

Podczas sesji została zaprezentowana książka z wydanymi drukiem materiałami konferencyjnymi wydana drukiem pod takim samym tytułem jak konferencja: Akcja Sturmwind i bitwa pod Osuchami – czerwiec 1944 r. Książka jest do nabycia w siedzibie Muzeum. Zapraszamy.


Panorama Lubelska: 22 września 2021, g. 21.30 Reportaż o konferencji: AKCJA STURMWIND I BITWA POD OSUCHAMI – CZERWIEC 1944 R.
…od 4:55 minuty

 
Skip to content